Autor Wątek: ISC - Podatki  (Przeczytany 2930 razy)

Torpido

• Użytkownik
  • **
  • Reputacja +5/-0
Odp: ISC - Podatki
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2017, 11:26:45 pm »
 ;D ;D ;D ;D Dobry dyskurs

krzesimir

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja +0/-0
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 22, 2017, 12:54:30 am »
Czy ktoś konkretnie potrafi powiedzieć jak się z ISC rozliczyć? Mam sobie po prostu wyliczyć 18% i koszty uzyskania przychodu (20%, tak?)?

Potem uwzględnić w deklaracji i wpłacić na rachunek urzędu skarbowego ten podatek?

Zaliczki chyba powinienem był wpłacać co miesiąc, ale kiedy otrzymywałem te przelewy, nawet nie zdawałem sobie sprawy, że to nie jest umowa z polską firmą (polskim oddziałem firmy).
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2017, 01:00:15 am wysłana przez krzesimir »

Pato

• Podziemny Krąg
  • Ekspert
  • Reputacja +56/-5
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 22, 2017, 06:29:14 pm »
W paru tematach była informacja jak to liczyć dokładnie. Powinieneś to znaleźć spokojnie jak przejrzysz tematy o podatkach.

Potem robisz to tak, że jak Ci wyjdzie to wpisujesz to do Pitu w pozycji źródła inne bądź w osobnym picie ze źródeł zagranicznych. (ja wpisałem kiedyś jako źródła inne to i tak mnie wzywali bym to wyjaśnił pismem, że te zagraniczne potraktowałem jako inne). Gdy sobie to wpiszesz w picie to żadnej zaliczki nie wpłacasz tylko liczysz całość i zobaczysz czy masz nadpłatę czy musisz dopłacić. Zależy jak masz rozliczane inne źródła, ulgi itd.

krzesimir

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja +0/-0
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 22, 2017, 11:08:20 pm »
Dziękuję!

Pozostało mi kilka wątpliwości jednak:
- czy inaczej traktuję te pieniądze, które stanowią "zwrot kosztów", czy uwzględniam je identycznie z pieniędzmi "wynagrodzenie"?
- koszty uzyskania przychodów przyjmuję w wys. 50%?
- czy (oprócz tej sytuacji, którą opisałeś z wzywaniem) wpisywałeś to jako źródło zagraniczne? czy wtedy nie trzeba zaliczek comiesięcznych wpłacać? Przy innych źródłach faktycznie wystarczy rozliczenie roczne, ale skoro Ciebie się czepiali, za określenie tego jako inne...

Pato

• Podziemny Krąg
  • Ekspert
  • Reputacja +56/-5
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 23, 2017, 10:33:35 pm »
ad 1 ja wpisuje wszystko jak leci, różne były interpretacje tego, ale generalnie większość była to co masz na koncie to wszystko musisz rozliczyć bez podziału
ad 2 nie mam pojęcia oco chodzi
ad 3 pozycja Inne nie zawiera w sobie źródeł zagranicznych, tutaj trzeba własnie jakiś osobny pit wystawić. Wezwano mnie na wyjeśnienie i babka mi powiedziała, że ok tak też można robić wpisując je w inne, ale lepiej zrobić osobny pit z rozliczeń zagranicznych. Nie pamiętam numerka tego Pitu. Ja wpisałem jako inne i musiałem napisać wyjaśnienie do tej sytuacji, że te przychody o które oni pytają są tam ujęte.

Zaliczek nie wpłacałem osobno, babka w US powiedziała, że wpłata takich drobnych kwot jest bez sensu i nie ma problemu jak się to zrobi rocznie.

krzesimir

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja +0/-0
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 24, 2017, 03:14:59 am »
Co do 2.: podatek oblicza się od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Dla typowych umów cywilnoprawnych jest to zryczałtowanie 20% przychodu (nie 50% jak wyżej napisałem). Gdyby przyjąć, że przenosimy autorskie prawa majątkowe, wtedy byłoby to 50%, ale zakładam, że niestety to nie nasz przypadek. Nie mogę sprawdzić, bo oczywiście tych umów zawieranych kliknięciem nigdzie nie widzę.

Ad 3. Uzupełnię, że według mojej wiedzy do rozliczania zagranicy służy PIT/ZG, który składa się wraz z PIT/36.

Dziękuję:)

Pato

• Podziemny Krąg
  • Ekspert
  • Reputacja +56/-5
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 24, 2017, 10:51:17 am »
Zwykle te umowy z zagranicy traktuje się jak typowe u nas umowy zlecenia

krzesimir

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja +0/-0
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 24, 2017, 01:50:12 pm »
Dziękuję raz jeszcze za wyjaśnienia :)

Dominik

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja +3/-0
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 04, 2017, 06:29:44 pm »
Hej

A zdarzyło się komuś z Was, że skarbówka wzywała do wyjaśnień dochodów innych niż Bare i Helion?